Czy ktoś powiedział, że nauczanie przez zabawę nie działa u dorosłych? Jeżeli tak, to był w wielkim błędzie, ponieważ najwięcej uczymy się przez własne doświadczenie, a im ono przyjemniejsze, tym bardziej pobudza prawą półkulę, która wspomaga nas w lepszym zapamiętywaniu i przyswajaniu wiedzy.

Dlatego podczas pracy wykorzystuję samodzielnie przygotowane zadania dla uczestników, oparte na sprawdzonej wiedzy i biznesowej praktyce. Znajdują się w nich narzędzia takie jak gry dydaktyczne, case study czy symulacje. Oto przykłady kilku z nich:

„Osada” – rozwiązywanie konfliktów, współpraca w zespole

Symulacja osadzona jest w bliżej nieokreślonej przyszłości, po kataklizmie naturalnym, który nawiedził Europę. Uczestnicy muszą razem współpracować i podjąć wiele ważnych decyzji, od których zależeć będzie stworzenie bezpiecznej osady. Symulacja umożliwia wcielenie się w przyporządkowane przez trenera role oraz wymaga podejmowania różnych, często sprzecznych decyzji, co rodzi konflikty i pozwala uczestnikom nauczyć się je oswajać oraz konstruktywnie rozwiązywać.

„Walka o fotel prezesa” – jak negocjować, żeby budować relacje i nie palić za sobą mostów?

Seria case study, które wprowadzają uczestników w trudne sytuacje biznesowe, wymagające umiejętności negocjacyjnych. Utrudnieniem jest fakt, że w każdej sytuacji uczestnicy są choć trochę od siebie zależni, co wymaga od nich dbania o wspólne interesy. To zadanie pozwala nauczyć się podstaw negocjacji integracyjnych, które usprawniają współpracę między zespołami.

„Po czym poznasz dobrego pracownika?” – narzędzie do nauki skutecznej rekrutacji

Od czego zacząć przygotowania do rekrutacji? Najlepiej od stworzenia profilów kompetencyjnych poszukiwanego pracownika. Dzięki kilku opracowanym przypadkom i ćwiczeniom uczę jak tworzyć profil kompetencyjny z zastosowaniem wskaźników behawioralnych, w taki sposób, aby raz a porządnie zbudować jasne i trafne kryteria, zrozumiałe dla wszystkich rekrutujących, pozwalające zróżnicować kandydatów pod kątem ich kompetencji oraz wyłonić najlepszego z nich.

„Rozbitkowie” – poznaj swoją rolę w zespole

Wymarzony rejs po egzotycznych morzach niestety okazał się podróżą w jedną stronę – z powodu sztormu rozbiłeś się wraz z innymi uczestnikami na nieznanej Ci wyspie. Co zrobisz, jakie decyzje podejmiesz, jak się zachowasz w przypadku nieoczekiwanych wydarzeń- to wszystko pokaże jaką rolę w zespole przyjmujesz, jak radzisz sobie z presją czasu i współpracą w grupie. Rozbitkowie to jedna z symulacji, które przygotowałam w celu wydobycia z uczestnika jego naturalnych predyspozycji, co umożliwia lepsze poznanie siebie i zespołu, dopasowanie do stanowiska pracy, znalezienie mocnych i słabych stron, które mogły do tej pory uniemożliwiać efektywną pracę.

pl_PLPolish